Vyhledávání slov v cizojazyčném slovníku Vyhledávání ve slovníku
:
    » více jazyků  

Výkladový slovník (význam cizích slov)

 

Pro výraz filie bylo nalezeno významů: 32 (přesná shoda: 1, obsahující výraz: 31).

 

výraz Význam   CZ význam
filie - druhá část složených podstatných jmen mající význam záliba
androfilie - náklonnost či reaktivita (zpravidla erotická) vůči (dospělým) mužům, charakteristická pro heterosexuální ženy a homosexuální muže
bibliofilie - 1. knihomilství, sběratelství vzácných nebo krásných knih a tisků 2. vzácná nebo krásná kniha nebo tisk
bibliofilie - tisk vydávaný v číslované edici
biofilie - pud sebezáchovy
chronofilie - označení pro skupinu parafilií charakterizovaných věkem osob, na něž je erotická náklonnost zaměřena. Do pojmu spadá pedofilie, infantofilie, hebefilie, efebofilie, gerontofilie, případně též (neparafilní) teleiofilie. Termín zavedl americký sexuolog John Money.
efebofilie - náklonnost či reaktivita (zpravidla erotická) vůči dospívajícím chlapcům, někdy bývá řazena mezi parafilie či sexuální deviace jako poddruh pedofilie, kulturně odpovídá řecké pederastii
gerontofilie - náklonnost či reaktivita (zpravidla s erotickým rozměrem) vůči starým osobám, která se zpravidla projevuje citovou náklonností, intenzivnějším prožíváním nebo potřebou citově významných vztahů k nim, schopností se do nich zamilovat, obvykle též specificky vyšší genitální reaktivitou nebo touhou po fyzické blízkosti nebo orgasmických aktivitách ve vztahu k nim. Jednou z variant gerontofilie je graeofilie.
graeofilie - Náklonnost či reaktivita (zpravidla s erotickým rozměrem) vůči starším ženám (stařenám), která se zpravidla projevuje citovou náklonností, intenzivnějším prožíváním nebo potřebou citově významných vztahů k nim, schopností se do nich zamilovat, obvykle též specificky vyšší genitální reaktivitou nebo touhou po fyzické blízkosti nebo orgasmických aktivitách ve vztahu k nim. Jde o variantu gerontofilie.
gynekofilie - náklonnost či reaktivita (zpravidla erotická) vůči (dospělým) ženám, charakteristická pro heterosexuální muže a homosexuální ženy
gynofilie - synonomum slova gynekofilie
hebefilie - náklonnost či reaktivita (zpravidla erotická) vůči dospívajícím dívkám, někdy bývá řazena mezi parafilie či sexuální deviace, je však běžná u většiny mužské populace
hemofilie - dědičná chorobná krvácivost
hygrofilie - vlhkomilnost
infantofilie - náklonnost či reaktivita (zpravidla erotická) vůči malým dětem (0 - 5 let), podskupina pedofilie (pojem pedofilie obvykle označuje náklonnost k prepubertálním a raně pubertálním dětem)
klaustrofilie - chorobná touha po malých prostorech
koprofilie - patologická záliba ve výkalech
korofilie - náklonnost či reaktivita (zpravidla s erotickým rozměrem) vůči nedospělým nebo dospívajícím dívkám, která se zpravidla projevuje citovou náklonností, intenzivnějším prožíváním nebo potřebou citově významných vztahů k dětem, schopností se do nich zamilovat, obvykle též specificky vyšší genitální reaktivitou nebo touhou po fyzické blízkosti nebo orgasmických aktivitách ve vztahu k nim. Je zhruba synonymem slova hebefilie, částečně se významově překrývá s pojmy pedofilie a girllove.
myrmekofilie - soužití některých živočichů s mravenci v mraveništích
nekrofilie - sexuální deviace charakterizovaná erotickou náklonností k mrtvolám, nekromanie
nepiofilie - náklonnost či reaktivita (zpravidla erotická) vůči malým dětem (0 - 5 let), podskupina pedofilie (pojem pedofilie obvykle označuje náklonnost k prepubertálním a raně pubertálním dětem)
notafilie - sbírání papírových platidel
notafilie - nauka o nich
parafilie - odlišnosti sexuality považované za poruchu zdraví, nynější oficiální lékařský termín nahrazující původně sociologický termín "deviace". Termín zavedl v roce 1925 rakouský terapeut Wilhelm Stekel, převzali jej též Sigmund Freud i John Money, od roku 1980 oficiálním termínem dle klasifikace DSM.
pedofilie - náklonnost či reaktivita (zpravidla s erotickým rozměrem) vůči nedospělým chlapcům nebo dívkám, která se zpravidla projevuje citovou náklonností, intenzivnějším prožíváním nebo potřebou citově významných vztahů k dětem, schopností se do nich zamilovat, obvykle též specificky vyšší genitální reaktivitou nebo touhou po fyzické blízkosti nebo orgasmických aktivitách ve vztahu k nim. Slovo antického původu, roku 1896 jej Richard von Krafft-Ebing zavedl v psychiatrickém významu. Odborný vý
saprofilie - vlastnost organizmů spočívající v tom, že se vyživují hnijícími látkami
spasmofilie - sklon, náklonnost ke křečím
spazmofilie - sklon, náklonnost ke křečím
teleiofilie - náklonnost či reaktivita (zpravidla erotická) vůči dospělým osobám, protiklad pedofilie. Termín zavedl česko-kanadský sexuolog Kurt Freund, používán vzácně.
trombofilie - vrodeny sklon k zvysenemu zrazaniu krvi
zoofilie - 1. láska ke zvířatům
zoofilie - 2. sexuální úchylka charakterizovaná ukájením pohlavního pudu pohlavním stykem se zvířaty, sodomie

 

Pozn. text uvedený ve složených závorkách {} je výslovnost (fonetika) výrazu.

 

Přeložit do ENangličtiny AFafrikánštiny ARarabštiny BUbulharštiny
CHčínštiny FIfinštiny FRfrancouzštiny HRchorvatštiny ITitalštiny
JPjaponštiny LAlatiny HUmaďarštiny DEněmčiny PLpolštiny
PTportugalštiny ROrumunštiny RUruštiny GRřečtiny Srbskosrbštiny
SKslovenštiny ESšpanělštiny SWšvédštiny TUturečtiny PTvietnamštiny